Vrtna opravila v juniju
Jun 04, 2024Vrtna opravila v juniju
Še kako drži letošnja kisla vremenska napoved naše Fanči Perdih, ki nam jo je, na osnovi konstelacij planetov in ozvezdij za prvo polovico leta, predstavila v svojem predavanju (člani si lahko posnetek predavanja ogledajo na povezavi).
Dež se obeta še dober teden v juniju, zamik poletja pa vse tja do druge polovice julija. Trenutno preveč deževno in hladnejše vreme ne koristi toploljubnim rastlinam na vrtu. Zaradi obilice vlage so se nemogoče namnožili goli polži - španski oranžni lazarji, ki uničujejo naše rastline. Vrtna prst je premokra za vrtnine, pojavile se bodo tudi bolezni. Pohitimo jih okopavati v jutranjem času, ko zemlja izdihuje in tako zmanjšujmo vlago v zemlji.
Naberimo rastline, ki jih bomo uporabili na vrtu za zaščito rastlin. Več o njihovi uporabi najdete v predavanju Jerneje Jošar Obvladovanje bolezni na vrtu z naravnimi sredstvi ali v njeni knjigi.
Tudi toča je udarila te dni. Zato sejmo na zaščitenem mestu nove sadike, ki bodo rezerva, če toča doleti tudi naš vrt. Pospešeno naredimo na vrtu vse potrebno, da ga zavarujemo pred točo.
Splošno
Vlago na vrtovih reguliramo tako, da gredice redno okopavamo. Do poldneva okopavamo, če želimo v zemlji manj vlage, in obratno. Poskrbimo za ustrezno zastirko za enakomerno ohranjanje vlage v zemlji. Tudi vrtne poti naj imajo ustrezno zastirko. Ko bo potrebno, zalivamo ob večerih, saj bomo tako dosegli najboljši učinek. Voda naj ne bo mrzla, saj je to prevelik šok za rastline.
Junij je sicer mesec prvih vrtnih dobrot. Pobiramo že prve plodovke, nabiramo zelišča in začimbnice in izkopavamo prvi mladi krompir. Plodove pobiramo čim pogosteje, saj bodo tako tvorile več novih cvetov oz. plodov. Plodove pobirajno na dan za cvet - na ta način rastlini sporočimo, da želimo še več cvetov in kasneje plodov. Če pobiramo na dan za plod, pa bodo shranki dalj časa obstojni, saj bo za nabiranje idealen čas.
Sedaj je v obilju listnate zelenjave, v rastlinjakih bodo pordečili že prvi drobnoplodni paradižniki. Konec meseca se lahko pobira česen, če so se njegovi listi večinoma že osušili.
Nabiramo jagode, jih redno okopavamo, zastiramo in poskrbimo za mlade poganjke tako, da na gredice postavimo lončke s substratom, katere potem podložimo pod mladike, da se ukoreninijo. Ob vsaki rastlini lahko tako dobimo 2 novi sadiki (več ne priporočamo). Mlade rastlinice čez čas odrežemo od matične rastline in si tako vzgojimo lastne sadike. Te lahko sadimo na nove grede že letos.
Zdaj je čas za nabiranje, sušenje in shranjevanje zdravilnih rastlin za čaje, macerate, tinkture in mazila, ki bodo za našo domačo lekarno.
Sejemo in sadimo
Na stalno mesto presadimo sadike pora, blitve, ohrovta, rdeče pese, zelja, solate itd. Sadimo vedno proti koncu dneva, da si rastline čez noč opomorejo ter poskrbimo za senčenje nekaj naslednjih dni s senčilno ali arricover mrežo oziroma vrtno kopreno.
Kumaram, bučkam, bučam, melonam in lubenicam odstranjujemo vrhnji poganjek – vršičkamo - za 7 do 9 listom. To naredimo s čistimi škarjami ali z nohtom. Tako bo rastlina tvorila več stranskih poganjkov, na kateri bo več ženskih cvetov in posledično plodov.
Še vedno lahko posadimo nizki fižol, kumare, tudi bučke in sladko ter okrasno koruzo. Čim prej dosadimo visoki fižol, če nam je slabo vzklil ali ga je prizadela toča ter škodljivci.
Sejemo poletne sorte solat, endivijo, rukolo, radič, listni peteršilj, koprc in začimbnice. Posejte kapucinke - lepe, užitne ter zdrave rastline, ki naj rastejo na obrobkih gredic.
Opažamo, da so nam letošnje sadike blitve ušle v cvet – razlog temu je bilo zelo hladno vreme konec aprila in v začetku maja, kar so blitve (dvoletnica) razumele kot zimo. Zato jo ponovno posejemo.
V drugi polovici junija je čas, da sejemo korenovke (po solsticiju) – korenje, peteršilj, rdeča pesa, pozno kolerabo, repo. Slednje lahko tudi presajamo na prosta mesta na gredah. Ne pozabimo sejati čebulčka za pridelovanje čebulčka za prihodnje leto.
Da ne bodo naši vrtovi polni le poleti, začnimo delati sadike za jesen in zimo: zimsko endivijo solato, radič za oktobrsko in novembrsko nabiranje, kitajsko zelje ter drugo azijsko zelenjavo.
Že junija sejemo tudi cvetačo in brokoli, da se bodo rastline lepo razvijale do konca poletja in v začetku jeseni naredile cvetove.
Želite biti na tekočem?
Prijavite se na prejemanje obvestil in akcij ekipe Samooskrbni.net.
Tudi mi sovražimo neželena obvestila. Vaših podatkov ne bomo nikoli posredovali naprej.