Preizkušeni načini za pomoč rastlinam ob (pre)mokrem vremenu
Apr 21, 2025
Izjemno moker začetek sezone se bo po napovedih setvenega koledarja nadaljeval. Tisti, ki že nekaj let zapisujemo in primerjamo vreme s tem, kar napovedujejo postavitve planetov in zvezd, ugotavljamo, da je to res dragocena in uporabna informacija.
IN KAJ NEBO OBETA?
Ponovno podaljšano pomlad, brez prave toplote in suhosti, ki bi jo potrebovale naše plodovke. Preveč dežja ne pomeni rednega zalivanja – za večji del Slovenije to predstavlja obete lakote za naše rastline, ker se hranila v tleh prehitro topijo in odtečejo, še preden bi jih rastline uspele posrkati – zato zaostajajo v razvoju in so lahek plen bolezni in škodljivcev.
Večina rastlin ne mara imeti nog v vodi, zato neprepustna tla za številne predstavljajo nevarnost propada. Takšni pogoji so tudi idealni za namnožitev polžev, ki že nekaj sezon predstavljajo glavno nadlogo vrtičkarjev.
KAJ LAHKO NAREDIMO?
Fanči Perdih predlaga, da na vrtovih sadimo na grebene, dvignjene ali vsaj privzdignjene grede, da zagotovimo lažje odtekanje odvečne vode. Druga pomembna strategija je, da vzgojimo čim več rastlin v obliki sadik, ki jih prestavimo na vrtove, šele ko imajo lepo razvit koreninski sistem – tako jih bomo lažje ubranili pred polži in drugimi težavami.
Tretja pomembna strategija je foliarno dognojevanje in varovanje pred plesnimi. Dognojujemo lahko sicer skozi tla – z domačimi encimskimi pripravki in gnojevkami. Če so tla preveč namočena, pa je bolje, če uporabimo foliarne pripravke. Za ta namen lahko pripravimo domače čaje iz koprive, kamilic in rmana (te moramo uporabiti takoj, ko jih pripravimo).
Druga možnost, ki jo že nekaj sezon preizkušamo na naših vrtovih, je uporaba pripravka Foliomax, ki močno prispeva k povečanju fotosinteze in zato rastline res rastejo hitreje in bolj zdravo, hkrati pa odlično varuje prav pred plesnimi, ki jih je v tem letu znova pričakovati.
Pripravek je bil do sedaj testiran na številnih posevkih in v različnih vremenskih okoliščinah. Največ kontrolnih testiranj v Evropi (Hrvaška, Francija, Nemčija) so opravili na kulturah, kot so koruza, pšenica, soja, paprika, krompir, paradižnik, sladkorna pesa, korenje, kumare, por, zelena in oljke, od sadja pa na jablanah, hruškah, robidnicah, jagodah, češnjah …Že v normalnih rastnih razmerah z njegovo uporabo pridelamo občutno več (25–40 %). V obdobjih zelo neugodnih vremenskih pojavov pa je učinek še večji, saj lahko tisto, kar bi bilo sicer izgubljeno, rešimo z zelo preprostimi ukrepi.
Pripravek smo testirali tudi člani Društva Samooskrbni.net, in sicer tako v času poplav kot tudi v času suše, in smo z rezultati res izjemno zadovoljni. Pozor! Da bodo rastline imele dejansko korist od foliarnih pripravkov, morajo imeti razvite vsaj štiri prave liste. S škropljenji pa ne pretiravajte – enkrat na dva do štiri tedne bo povsem dovolj za opazne rezultate.
Želite biti na tekočem?
Prijavite se na prejemanje obvestil in akcij ekipe Samooskrbni.net.
Tudi mi sovražimo neželena obvestila. Vaših podatkov ne bomo nikoli posredovali naprej.