Delavnica o vzreji domačih kokoši
Jul 25, 2024Članice novo ustanovljenega tima Šota (Vrhnika - Borovnica) so se z velikim zanimanjem zbrale pri članici Aniti, da jim je predstavila vzrejo kokoši in osnove, ki so potrebne za začetek.
Ogledale so si kokošnjak, ki ga je naredil Anitin mož iz ostankov lesa. Ugotavljajo, da lahko starejša in mlajša generacija kokoši uspešno sobiva skupaj, če imajo na voljo dovolj prostora. Kokoši se namreč cel dal prosto sprehajajo po hribu, zapirajo jih samo ponoči. Pred lisico jih varuje visoka ograja – Anita je uporabila kar protitočno mrežo, ki jim jo je poškodovalo lansko neurje. Ker lisica zelo uspešno skoplje luknjo pod ograjo, so spodaj, pri tleh, namestili še bodečo žico, kar se dobro obnese.
Anita je pokazala še »trik«, kako iz manjše količine pridobi več hrane: pšenico namreč čez noč namočijo in potem kakšne 3-4 dni kalijo. Na ta način dobijo približno za 50% večjo količino hrane, ki hkrati vsebuje tudi več koristnih snovi (kalčki).
Za nekatere je bilo novo spoznanje tudi to, da kokoši v hladnejših dneh bolje nesejo, če dobijo toplo vodo in hrano, zato Anita pozimi pogosto prakticirara kuhano hrano (to je še posebej dobrodošlo pri krompirjevih olupkih, ki bi jih sicer zavrgli). Kokoši so tako tudi odlična rešitev za odvečno oz. sicer neuporabno hrano.
Tudi pri gojenju kokoši se zeolit izkaže kot zelo uporaben. Pomaga namreč pri zatiranju zunanjih zajedavcev, kot so pršice in uši. V ta namen kokošim nekje pod streho (zaščiteno pred dežjem) nastavimo plitvo posodo z mešanico zeolita in peska, kamor hodijo kokoši na očiščevalno kopel.
Kot dokaz uspešne reje kokoši, jim je pred kratkim uspelo "pridelati" celo 2 piščeta po naravni poti, nad čemer so bile članice še posebej navdušene! Ko je Anita namreč opazila, da je ena od kokošk začela čepeti v gnezdu, so ji podtaknili oplojena jajca. Od 10 jajc sta se sicer izvalila samo 2 piščančka, a glede na to, da je bilo za vse prvič, so zelo zadovoljni.
Naj bo to spodbuda tudi ostalim članom, saj kot se na splošno pri samooskrbnih trudimo za ponovno uporabo in kako iz manj narediti več, tako se da tudi pri vzreji kokoši uporabiti ta načela in si zagotoviti lastna, vedno sveža in zdrava jajčka (ali meso).
Želite biti na tekočem?
Prijavite se na prejemanje obvestil in akcij ekipe Samooskrbni.net.
Tudi mi sovražimo neželena obvestila. Vaših podatkov ne bomo nikoli posredovali naprej.